Stránku práve číta 61 ľudí    Dnes má meniny Jolana, zajtra má meniny Ľudmila    Sobota  15.9.2001   

 Aktuálne číslo : 37/01
Obsah čísla
Z domova
V tieni paragrafov
Beštia
Zivotný štýl
Chcete lietať?
Aktuálne
Prečo sa zabila?
Všimli sme si
Deň euro sa blíži
Fikcia
Išli na to vedecky
Zaujalo nás
Anarchia v záujme pacientov?
Excelencie II
Spoločenská rubrika
Figeľov pád
Anonym hrozí Soni smrťou
Štyridsiatnik Müller
O poctivosť prišla s Kňažkom
Bude mať Karin súrodenca?
Kaiser o vlások unikol smrti
Šeptákov nový imidž
Klaus v Poluse
Zo zahraničia
História
Elixír života
Rozhovor
Pokrytci?
Aktuálne
Útok na Ameriku!
Reportáž
Žraloky
Myšlienka týždňa
Myšlienka týždňa
Myšlienka týždňa
Ostatne
Ja a ty
Soľ a cukor
Medicína zajtrajška
S pumpou v hrudi
Autofórum
Vodiči a mestská polícia
Vedomostný test
Poznáte správnu odpoveď?

Slovo vydavateľa
Železná päsť imperializmu?
   Štefan Šimák

Lomtec.com
   Kontakt  |  Informácie o predplatnom  |  Cenník inzercie  |  Archív   

Tunel pod bankou?
Anka Lučaiová

VÚB poskytla úvery vo výške vyše dvoch miliárd dvom firmám, ktoré za to nakúpili jej akcie. V ich dozorných radách pôsobil aj vtedajší prezident banky Ján Gabriel.

V roku 1998 prišlo na rezort ministerstva vnútra anonymné trestné oznámenie na predstavenstvo Všeobecnej úverovej banky. V udaní, založenom na výsledkoch kontroly vykonanej Národnou bankou Slovenska, boli závažné fakty. Tvrdili, že Ján Gabriel spolu s ďalšími dvoma členmi predstavenstva Ladislavom Vaškovičom a Františkom Szikhartom založili dcérske spoločnosti VÚB Konsult Real, a. s. a Konsult Universal, a. s., prostredníctvom ktorých banku tunelovali. Stručne a zjednodušene povedané, firmy si od banky požičali peniaze, za ktoré potom nakúpili akcie práve tej banky, od ktorej si požičali. Navyše, pôžičky vôbec nesplatili...Bez trestnej zodpovednosti: Udanie prišlo v novembri 1998, pripojený bol k nemu aj protokol z NBS, kde sa na viacerých stranách konštatovalo, kto nesie zodpovednosť za tunelovanie jednej z najväčších slovenských bánk. Podľa týchto údajov spoločnosť Konsult Real skúpila takmer 30 percent akcií Všeobecnej úverovej banky a prerozdelila ich na ďalšie spoločnosti, blízke niektorým predstaviteľom HZDS. Okrem iného išlo aj o porušenie bankového zákona. List s oznámením takýchto závažných skutočností postúpili kompetentní na úrad finančnej polície. Ako nám potvrdil vysoký policajný funkcionár, tá celý materiál odstúpila na príslušné obvodné oddelenie polície s dôvetkom, že nenašli trestnú zodpovednosť. Na obvodnom oddelení vzápätí prípad uložili. Zrekapitulujeme teda, o čo vlastne v kauze išlo.

Tunel cez „dcéry“: Vrátime sa na začiatok, do roku 1996. V tom čase vrcholil konkurenčný boj medzi jednotlivými mečiarovskými privatizérskymi skupinami. Podľa informácií, získaných zo zdroja blízkeho hnutiu, rezešovská skupina ovládajúca Investičnú a rozvojovú banku, mala záujem aj o VÚB. Z vyššej moci však bolo rozhodnuté, že VÚB bude patriť do sféry trnavskej privatizačnej skupiny, sústredenej okolo Vladimíra Poóra a Jána Gabriela. Práve posledný menovaný Ján Gabriel bol v marci 1995 dosadený ako podpredseda predstavenstva do VÚB. V máji toho istého roku bol už Ján Gabriel predsedom predstavenstva a prezidentom VÚB a v tejto funkcii zotrval až do konca novembra 1998. Počas tohto obdobia vznikli aj dve dcérske spoločnosti. V marci 1996 akciová spoločnosť Konsult Real a vo februári 1997 Konsult Universal, a. s. Sídlili na jednej adrese, na Záhradníckej ulici 27 v Bratislave. V Dozornej rade Konsult Real, a. s., boli od samého začiatku aj prezident VÚB Ján Gabriel a vtedajší člen predstavenstva VÚB František Szikhart. Obdobné to bolo aj v neskôr založenej spoločnosti Konsult Universal,

a. s., páni Gabriel a Szikhart boli aj tam členmi dozornej rady.

Miliardové nákupy akcií: V roku 1996 Konsult Real dostal prvý úver od VÚB vo výške 1 miliardy 719 miliónov korún, ktorý mal byť splatný v auguste 2000, nasledovali ďalšie 4 milióny splatné v júni 2000 a 84 miliónov splatných v decembri 2000. Nič z toho splatené nebolo - dokonca ani úroky nie. V apríli 1996 sa zároveň uskutočnili aj prvé nákupy akcií Všeobecnej úverovej banky prostredníctvom firmy Konsult Real,

a. s. Rádovo stovky miliónov prostredníctvom úverov z VÚB sa podobným spôsobom „preliali“ aj do ďalšej akciovej spoločnosti Konsult Universal. Tieto úvery boli splatné tiež v roku 2000. Spoločnosť Konsult Universal ich však nesplatila. Zo spomínaných peňazí skúpili tieto firmy celkom jeden milión 200-tisíc kusov akcií banky, za kus zaplatili 1905,50 korún. Pritom od držiteľov investičných kupónov kupovali jednu akciu za 760 korún. Celková hodnota balíka akcií bola teda 2,3 miliardy. Vyjadrené v percentách - išlo o tretinu akcií VÚB, ktoré sa dostali do rúk trnavskej skupiny okolo Jána Gabriela a ďalších významných funkcionárov HZDS. Spoločnosti vrcholových manažérov VÚB Konsult Real a Konsult Universal ovládli v tom čase dostatočný počet akcií, aby mohli blokovať aj prípadnú snahu FNM ako majoritného akcionára meniť pomery v banke. Pripomenieme ešte, že samotný prezident VÚB Ján Gabriel zverejnil údaj, že v tom čase bola bilančná hodnota VÚB 180 miliárd korún.

Nedobytné úvery: Elegantné riešenie sa našlo aj pre nesplácané úvery. Tieto pohľadávky sa ako nedobytné presunuli na Slovenskú konsolidačnú, a. s., ktorá bola tiež pôvodne dcérskou spoločnosťou VÚB. Vznikla v novembri 1999 a v jej orgánoch figurovali viacerí manažéri spoločností Konsult Real a Konsult Universal, ako aj VÚB. Slovenská konsolidačná, a. s., dokonca do leta minulého roku, keď prešla pod správu Ministerstva financií SR, sídlila na tej istej adrese na Záhradníckej ulici 27. Podľa výpisu získaného z internetovej stránky Slovenskej konsolidačnej sú evidované pohľadávky spoločností Konsult Real vo výške takmer 2,2 miliardy korún a Konsult Universal v sume vyše 273 miliónov korún. Na doplnenie treba dodať, že vyššie spomínaný manažér figurujúci v orgánoch firiem Konsult Real a Konsult Universal František Szikhart je aj v súčasnosti podpredsedom predstavenstva VÚB. Podobne je to aj v prípade súčasného člena Dozornej rady VÚB Ing. Milana Sedláčeka či súčasného predsedu predstavenstva VÚB Ladislava Vaškoviča. Obaja figurovali aj v orgánoch spoločností Konsult Real aj Konsult Universal. Nebanková inštitúcia Slovenská konsolidačná, a. s., má vo svojom portfóliu zlé úvery približne za 97 miliárd korún. Vymáhateľnosť pohľadávok je pritom nižšia ako 10 percent. Slovenská konsolidačná, a. s., podala 50 podnetov na trestné stíhanie.

Diskusia k článku
Zobraziť všetky príspevky
Dusan Tomko - prispevok  (Dusan Tomko)  23.08.2001


  Možnosti
Vytlač článok

Pošli priateľovi

Pridaj k obľúbeným


www.hpstore.sk

Forte Extra

Tesla TV


Copyright © 2001 - Spoločnosť 7 plus, s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Programovanie a grafický design LOMTEC.com