Vyšetrovateľ obvinil bývalého šéfa VÚB, Vaškovič sa bráni - Pravda 13.05.2003
 
BRATISLAVA (xm, rk) - Špeciálny vyšetrovací tím obvinil guvernéra Eximbanky Ladislava Vaškoviča a ďalších štyroch bývalých pracovníkov Všeobecnej úverovej banky. Tí mali pripraviť banku o niekoľko miliárd korún. Ide o obvinenia z podvodu pri poskytovaní niekoľkomiliónových pôžičiek firme Konsult Real. 
Podľa hovorcu slovenských vyšetrovateľov Stanislava Rybana ide o tri samostatné prípady. "V prvom sú stíhaní za spolupáchateľstvo dvaja bývalí pracovníci VÚB: František Palič a Anton Maťášek. V apríli 1998 ako zástupcovia VÚB v rozpore s internými predpismi banky, teda bez súhlasu dozornej rady, mali uzatvoriť s konateľom firmy Konsult Real Ladislavom Vaškovičom zmluvu o úvere na 100 miliónov korún," vysvetľuje Ryban. 

Podľa Rybana pritom obidvaja vedeli, že Konsult Real nebude schopný plniť záväzky. Predtým si totiž už od nej požičal 381,3 milióna korún. Ku dňu začatia vyšetrovania a vznesenia obvinenia mal záväzok spoločnosti voči VÚB výšku 1,286 miliardy korún. "Tieto peniaze použili na nákup vyše 100-tisíc akcií ZVL Žilina a úver nebol splatený," dopĺňa Ryban. Podľa Ladislava Vaškoviča, ktorý je dnes guvernér štátnej Eximbanky, však Konzult Real 100-miliónový úver splatil a to predčasne. "Systematicky sa špiní moje meno so snahou zdiskreditovať moju osobu," namieta Ladislav Vaškovič. 

Vaškoviča obvinila finančná polícia už pred rokom v súvislosti s jeho pôsobením vo VÚB. V nej podľa obchodného registra pôsobil v rokoch 1993 až 1996 ako člen dozornej rady a v rokoch 1998 až 2002 ako člen a neskôr i predseda predstavenstva. "Prokurátor vtedy rozhodol o nezákonnosti celého postupu vyšetrovateľa," hovorí Vaškovič. 

Spolu s Vaškovičom sa vo firme Konsult Real vystriedalo viacero ľudí z vedenia VÚB. Firma bola totiž v stopercentnom vlastníctve banky. 

V druhom prípade vyšetrovatelia obvinili Jaroslava G., bývalého generálneho riaditeľa divízie pohľadávok vo VÚB, a Milana U., bývalého riaditeľa odboru dohľadu a sanácie firiem vo VÚB. "Sú tiež stíhaní za podvod, pretože hoci vedeli, že Konsult Real nie je schopný splácať pôžičku, poskytli tejto firme, opäť v rozpore s internými predpismi, v roku 1998 úver vo výške 10 miliónov korún," tvrdí Ryban. 

Aj v treťom prípade bolo podané trestné stíhanie pre podvod. Prokurátor však pôvodné obvinenie ďalších dvoch ľudí zrušil. Vyšetrovatelia však na prípade pracujú ďalej. Škoda z titulu nesplácania záväzkov voči VÚB je podľa vyšetrovateľov v tomto prípade 1,7 miliardy korún. 

Súčasné vedenie VÚB vec zatiaľ nechce oficiálne komentovať. "Všetky potrebné informácie sme už poskytli vyšetrovateľom. Ide o vec bývalého manažmentu. Úlohou súčasného vedenia nie je hodnotiť minulosť, ale zamerať sa na prítomnosť a budúcnosť," reagovala hovorkyňa banky Silvia Nosálová. 

"Pán Ladislav Vaškovič, bol schválený vládou ako odborník vo finančnej oblasti. Na Slovensku platí prezumpcia neviny, a tieto informácie sú v rovine predbežných obvinení," reagoval na obvineniavyšetrovateľov hovorca ministra financií Peter Papanek a dodal, že ďalšie kroky ministerstva, ktoré Vaškoviča navrhlo za guvernéra Eximbanky, ovplyvní výsledok orgánov činných v trestnom konaní.


http://www.pravda.sk/spravy/2003/05/13/ekonomika/article.109740.html