Gorila zlomila Bubeníkovej väz. Dzurinda: Je to politika - Aktualne.sk 11.01.2012
 
Bubeníková vo funkcii skončila. Väz jej zlomil spis Gorila.

Bratislava - Kauza Gorila si vyžiadala svoju prvú personálnu obeť. Vláda totiž v stredu odvolala šéfku výkonného výboru Fondu národného majetku Annu Bubeníkovú, ktorá mala údajne dostať úplatok vo výške 200 miliónov korún.

Prekvapivo za jej odvolanie hlasovali nielen ministri SaS a KDH, ktorí takto postup avizovali ešte v utorok, ale aj predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS) a členovia vlády za Most-Híd.

Pritom ešte v utorok predsedníctvo Mostu-Híd odporučilo svojim zástupcom vo vláde, aby Bubeníkovú vo funkcii podržali. Podpredseda Mostu-Híd a minister pôdohospodárstva Zsolt Simon po rokovaní vlády vyhlásil, že názor zmenili potom, čo počas dňa dostali nové informácie.

"Bolo to rýdzo politické rozhodnutie. To, aká je miera jej pochybenia, je v rovine vyšetrovania, ktoré majú vykonať orgány činné v trestnom konaní. To nie je úlohou politickej reprezentácie," skonštatoval Simon.

Hustá vládna diskusia

Podpredseda SaS a minister hospodárstva Juraj Miškov bol s výsledkom rozhodnutia vlády spokojný. Bol totiž presvedčený, že bolo potrebné vyvodiť politickú zodpovednosť. Zároveň potvrdil kuloárne informácie, podľa ktorých bola diskusia k tejto otázke značne vypätá.

"Niekedy to býva husté pokiaľ ide o diskusiu, kde jednotlivé strany zastávajú rozdielne stanoviská. Napriek tomu si myslím, že diskusia bola korektná," poznamenal Miškov.
Prečítajte si:
Mikloš stojí za Bubeníkovou, KDH podporí odvolanie
O Bubeníkovej rozhodne vláda. Gašparovič dal súhlas

Ani podpredseda SaS však nechcel hovoriť o podozreniach, ktoré sa majú v kauze Gorila voči Bubeníkovej vyskytovať. Pripomenul, že aj tieto okolnosti by mali byť výsledkom vyšetrovania príslušných orgánov.

Proti vlastnej strane sa navyše postavila aj premiérka Iveta Radičová, ktorá na rozdiel od svojich straníckych kolegov podporila odvolanie Bubeníkovej z čela FNM.


Premiérka I. Radičová sa postavila proti názorom vlastnej strany.


"V politike platí, že rozhodnutie nemá nahradiť vyšetrovanie orgánov, ale má nastoliť isté spoločenské štandardy a politickú kultúru. Platí teda, že pochybnosť o vykonávaní štátnej funkcie, je dôvodom na odvolanie," vysvetlila Radičová dôvody svojho rozhodnutia.

Ministerské prekáračky

Podpredsedu KDH a ministra vnútra Daniela Lipšica rozhodnutie vlády neprekvapilo. On samotný viackrát naznačil, že podozrenia v kauze Gorila sú veľmi silné. Hlasovanie vládnych kolegov z SDKÚ-DS, ktorí ako jediní zotrvanie Bubeníkovej podporili, komentovať nechcel.

"Môj názor je jednoznačný. Pri tak vážnych podozreniach, je osoba s tak vážnymi podozreniami jednoducho neprijateľná," vyhlásil Lipšic.

Šéf rezortu vnútra pritom naznačil, že špeciálny vyšetrovací tím, ktorý sa touto kauzou zaoberá, už dosiahol prvé výsledky. Podrobnosti však zatiaľ zverejňovať nemieni.

"Niektoré okolnosti sa skôr potvrdzujú. Možno nie celkom v tom presnom znení, ako boli napísané, ale v mierne pozmenenej," naznačil Lipšic.

Práve minister vnútra by si mal podľa predsedu SDKÚ-DS a ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu poupratovať pred vlastným rezortným prahom. V kauze Gorila sa totiž spomína aj Lipšicov súčasný poradca a člen KDH Milan Krajniak.

"Bola to čistá politika pred parlamentnými voľbami. Naši koaliční partneri si vyhodnotili, že takto je to pre nich výhodné. Rozhodli sa upratať u nás, tak očakávam, že teraz začnú upratovať u seba doma," poznamenal šéf SDKÚ-DS.

O tom, kto nahradí Bubeníkovú v jej funkcii, by mal vládny kabinet rozhodnúť už na najbližšom rokovaní o týždeň.

 


http://aktualne.centrum.sk/domov/politika/clanek.phtml?id=1251425