Slováci platia štátu za potraviny najviac po Dánoch - TVnoviny.sk 23.01.2012
 

Odmeny ministrov pritom zhltli vyše desatinu efektu zo zvýšenej DPH, ktorá ostane 20 %!

BRATISLAVA, 28.12.2011 19:23 | Tomáš Velecký
Naše opasky zrejme zostanú utiahnuté dlhšie, ako sme si mysleli. Pripustil to minister financií. 20-percentnú DPH sme mali podľa pôvodného plánu platiť len do konca roku 2014. Dlhová kríza a z nej plynúce zlé hospodárenie štátu ale naznačujú, že to bude dlhšie.


Zákon síce káže, že daň z pridanej hodnoty sa má dostať naspäť na 19 percent. No až dva roky po tom, ako Slovensko začne znova plniť podmienku členstva v eurozóne o zodpovednom hospodárení. Keď vláda daň dočasne zvyšovala, vyzeralo to tak, že znova klesne už v januári 2015. Medzitým sa ale veľa zmenilo. K horšiemu.

„Hroziaca recesia, nielen v Európe, ale aj vo svete, zhoršila predpoklady. Takže dnes je ťažké predvídať, či sa podarí naplniť ten predpoklad zníženia na 19 % alebo nie. Obávam sa, že skôr nie ako áno,“ povedal Ivan Mikoš (SDKÚ-DS).

DPH na potraviny máme najvyššiu

DPH platíme vždy, keď si niečo kupujeme. Je zarátaná priamo v cene každého tovaru alebo služby a tvorí podstatnú časť príjmov štátu. A napríklad liter polotučného mlieka dnes stojí 74 centov. Jeho skutočná cena bez DPH je však len 59 centov. Zvyšných 15 putuje do štátnej kasy.

Práve vysoké zdaňovanie potravín nás robí v Európe výnimočnými. Vyššie dane majú už len Dáni. Všetky ostatné európske štáty uplatňujú na potraviny takzvanú zníženú sadzbu DPH.

Zvýšenie DPH z 19 na 20 percent prinesie tento rok štátu o 160 miliónov viac. Na porovnanie – ministri vyplatili svojim ľuďom len na vianočných odmenách 18 miliónov, čo je až 11 % zo spomínaného efektu zvýšenej DPH...

 


http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/ekonomika/odmeny-ministrov-zhltli-vyse-desatinu-zvysenej-dph.html