FNM už vyplatil schránkovej firme Vansa 1,1 milióna - Aktualne.sk 11.08.2011
 
Prokuratúra zamietla dovolanie FNM. Exekútor mu zablokoval účty. Spoločnosti Vansa už vyplatil 1,1 milióna eur.

Bratislava - Fond národného majetku SR (FNM) už vyplatil spoločnosti Vansa 1,1 mil. eur.

"Fond národného majetku využil všetky dostupné právne prostriedky, aby sa vyhol exekúcii, ktorá mu vyplývala zo súdneho sporu so spoločnostou Vansa. Napriek tomu však bol nútený, na základe exekučného príkazu, uhradit vyše 1,1 milióna eur firme, ktorá je iba schránková a v likvidácii," uviedol riaditeľ Kancelárie predsednícky výkonného výboru FNM SR Miloslav Homola.

Exekútor kvôli tomuto prehranému sporu zablokoval fondu účty v Štátnej pokladnici.

FNM považuje náhradu škody za vymyslenú
Súcasné vedenie fondu považuje náhradu škody, ktorá vyplýva z rozsudkov súdov, za neexistujúcu, úcelovo vymyslenú a dôkazmi nepreukázanú.

Bývalé vedenie fondu za vlády Róberta Fica však podla Homolu prevzalo bez akéhokoľvek právneho základu na seba sporný záväzok a následne aj uznalo nárok protistrany.

"Súčasné vedenie fondu vyvíja maximálne úsilie, aby fond nemusel z verejných zdrojov uhrádzať finančné čiastky za vymyslené súdne spory a tiež odmietol mimosúdne dohody, ktoré bývalé vedenie fondu pred skončením svojho funkčného obdobia uzavrelo," dodal Homola.

Bývalí nominanti SNS vo vedení FNM sú opät obvinení

Podľa neho konaním bývalého vedenia bola z verejných zdrojov odčerpaná takto čiastka presahujúca sedem miliónov eur, ktorá bola poukázaná na súkromné účty neexistujúcich spoločností.

Spor sa ťahá od roku 1995
Spor so spoločnostou Vansa vznikol v roku 1995. Spoločnosť Promet zažalovala Investičnú a rozvojovú banku za to, že si jej dlh stiahla z účtu, ktorý na to nebol určený.

Firma tvrdila, že jej na základe toho ušiel zisk, pretože peniaze chcela použiť na obchodovanie. Práve ušlý zisk sa firma, ktorej pohľadávku neskôr kúpila Vansa, snažila na súde preukázať.

 


http://aktualne.centrum.sk/domov/kauzy/clanek.phtml?id=1239801